I Ty możesz mieć mózg zwycięzcy!

Udostępnij

Czy wiesz, że wszyscy ludzie sukcesu byli najpierw prawdopodobnie ludźmi porażki?  Okazuje się, że siłą napędową zwycięzców jest… zwyciężanie, a bycie na topie zwyczajnie uzależnia. To hormony, testosteron i kortyzol, mogą stać za przegraną bitwą, światowym kryzysem gospodarczym czy porażką sportową, ale także za każdym odniesionym triumfem.

Zwycięstwo zmienia i mózg, i ciało. Tak samo zresztą jak klęska. Od obu łatwo się uzależnić.

Psychologowie, którzy od lat pochylają się nad tematem mózgu zwycięzcy, nie mają wątpliwości, że u podstaw sukcesu lub jego braku leży świadomość własnej wartości. Czym ta świadomość właściwie jest?

To poczucie, że możesz wygrać. To pozytywne nastawienie do wyniku końcowego, nawet gdy sprawy przybierają zły obrót. To radzenie sobie z przeciwnościami bez dekoncentracji. To tolerowanie dyskomfortu. To podniesienie się po porażkach.

Jeśli nie masz tej zdolności, nic się nie martw. To da się wytrenować! Pamiętaj tylko, że odporność psychiczna to połączenie kilku elementów, wśród których kontrola (umiejętność znalezienia w sobie czynników, którymi możesz sterować, zamiast poddawać się uczuciu bezsilności), wiara (umiejętność niepoddawania się do „końcowego gwizdka”), wyzwanie (postrzeganie rywalizacji jako możliwości rozwoju, a nie przeszkody) i pewność (jako świadomość własnych umiejętności, niezależnych przecież od występów rywali) to te najważniejsze.

Ale to wszystko byłoby nieważne, gdybyśmy nie potrafili z zasobów racjonalnie korzystać. To natomiast  byłoby niemożliwe, gdyby nie sprawnie funkcjonujący mózg.

Twoje ciało to połączenie mięśni i nerwów zarządzanych przez centralny komputer, czyli mózg. Hormony klęski i porażki, stale mu dostarczane, przyzwyczajają do określonego stanu i zwyczajnie uzależniają. Systematyczna  praca nad sobą poparta sukcesami sprawia, że nasz mózg będzie chciał więcej takich pozytywnych doświadczeń, a nam łatwiej będzie w sukces uwierzyć i ostatecznie go osiągnąć.

Proste? Proste!

Zatem do dzieła!

#MózgBrainy

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?