Kurs Brainy

Udostępnij

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie?

Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie w naszym życiu. Ćwiczenia fizyczne, dobre odżywianie, więzi społeczne z innymi oraz pobudzenie psychiczne odgrywają ważną rolę w zapewnieniu, że nasze mózgi pozostają  sprawne i skuteczne.

Istnieje kilka mechanizmów fizjologicznych, które pomagają utrzymać mózg w zdrowiu:

  1. Stymulowane, a zatem aktywne neurony otrzymują więcej tlenu i składników odżywczych.
  2. Pobudzenie neuronów zwielokrotnia liczbę połączeń między synapsami.
  3. Utrzymywanie aktywności neuronów jest kluczem do tworzenia nowych, a także ich rozwijania i pomagania w przetrwaniu.
  4. Nawet w dorosłym życiu neurony mogą regenerować się za pomocą komórek macierzystych.

Innymi słowy, złożona aktywność umysłowa może pomóc chronić mózg, budując rezerwy poznawcze i mózgowe. Te rezerwy reprezentują wzrost neuronów i połączeń synaptycznych. W przeciwieństwie do tego, co dotychczas uważano, nowe neurony można generować w każdym wieku. Co więcej, ta rezerwa reprezentuje również aktywny proces plastyczności nerwowej, który pozwala zoptymalizować osiągnięcia człowieka przez przywołanie innych regionów mózgu lub przez przyjęcie nowych strategii poznawczych.

W ten sposób wzmacniamy naszą zdolność sieci neuronowej do stawienia czoła skutkom starzenia się lub chorób neurodegeneracyjnych.

W ciągu ostatnich 25 lat naukowcy i lekarze związani ze szkołami medycznymi i uniwersytetami na całym świecie prowadzili badania na dużych grupach ludzi. Celem badania była próba zrozumienia, dlaczego niektórzy ludzie zachowują długo sprawność umysłową w ciągu całego okresu ich życia. W rezultacie mamy obecnie znaczący dorobek naukowy w dziedzinie zwanej “rezerwą poznawczą”.

O rezerwie poznawczej napiszemy w następnym artykule.

 

Źródło: https://www.happy-neuron.com/brain-and-training/why-train-your-brain

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?