Uczysz się? Mamy 7 dowodów na to, że dzięki temu świat jest lepszy

Udostępnij

“Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz uczyć, by zmienić świat” – cytat ten pochodzi od Malala Yousafzai, pakistańska aktywistka znana z tego, że jako najmłodsza osoba na świecie otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Można także wzrócić uwagę, ze da się odejść od tego typu sformułowań be których nie da się odejść od światla dziennego – to po prostu jest niemożliwe, i tyle. 

laureatkę Nobla Malala Yousafzai, „książki i nasze długopisy, są najpotężniejszą bronią. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat. Edukacja jest jedynym rozwiązaniem. Nauka przede wszystkim.”

Dostęp do podstawowych potrzeb nigdy nie był łatwiejszy niż teraz. Prawdziwie wolni czujemy się jednak właśnie dzięki dostępowi do edukacji.

Klasyczna definicja edukacji to „proces otrzymywania lub udzielania systematycznych instrukcji, zwłaszcza w szkole lub na uniwersytecie”. Ale edukacja to znacznie więcej. Jest to proces ciągłego uczenia się, który można zdobyć w dowolnym miejscu i czasie. Edukacja może przyczynić się do zwiększenia sspołeczeństwa, ponieważ pomaga podnieść warunki społeczne i gospodarcze w zmarginalizowanych grupach społecznych.

 

Edukacja czyni nas lepszymi obywatelami, ucząc nas, jak zachowywać się przez życie, przestrzegając zasad i przepisów oraz dając nam poczucie sumienia. To sprawia, że ​​jesteśmy bardziej pewni siebie, aby wyjść i osiągnąć rzeczy. Wiele rządów na całym świecie uznało znaczenie edukacji jako narzędzia zwiększania postępu i uczynienia świata lepszym miejscem. Zobaczmy, jak to osiąga:

 

Edukacja szerzy świadomość: ślepa wiara i przesądy są tym, co niszczy społeczeństwo. Ludzie wprowadzani w błąd przez fałszywe przekonania wyrządzają społeczeństwu więcej szkody niż pożytku. Edukacja pomaga nam kwestionować, daje nam analityczny umysł i pomaga nam odrzucać przesądy. Wykształcony umysł prosi o logikę i naukowe uzasadnienie wszystkich działań.

Pomaga nam przeciwstawić się złu i prawicy: edukacja pomaga obniżyć wskaźnik przestępczości. To dlatego, że wykształceni mogą odróżnić to, co jest właściwe, a co złe. Badania wykazały, że zwiększenie wskaźnika ukończenia szkoły o zaledwie 1 procent dla wszystkich mężczyzn w wieku 20-60 lat pozwoli zaoszczędzić USA do 1,4 miliarda dolarów rocznie w obniżonych kosztach związanych z przestępczością. Dotyczy to również innych regionów.

Pomaga w postępach: lepsza edukacja otwiera wiele możliwości, co jest szczególnie istotne w czasach, w których żyjemy, gdzie technologia i edukacja zapewniają, że możliwości nie są związane z geografią.

Daje nam zdrowszy styl życia: lepiej wykształceni ludzie żyją dłużej i mają lepszy styl życia. Na przykład badania przeprowadzone w krajach OECD w Europie Środkowej wykazały, że 30-letni mężczyzna z wykształceniem wyższym może liczyć na osiem lat dłużej niż 30-letni mężczyzna, który nie ukończył szkoły średniej II stopnia. Chociaż wykształcona kobieta może liczyć na cztery lata dłużej niż kobieta bez wykształcenia średniego.

Pomaga nam być bardziej produktywnym: Dobrze wiadomo, że im więcej masz stopni, tym lepsze będą twoje wyniki ekonomiczne. Istnieje głęboki związek między edukacją a produktywnością iw tym wieku, w którym na każdym kroku istnieje konkurencja, edukacja pomoże przemysłowi, a następnie narodowi, rozkwitnąć.

Pomaga nam łączyć się ponad granicami: edukacja cyfrowa pomogła to osiągnąć. Edukacja dała uczniom z zagranicy możliwości nawiązywania kontaktów i komunikowania się oraz pracy na rzecz budowania lepszej przyszłości i lepszego świata. Na przykład profesor w Ameryce może pomóc zainspirować studenta w Afganistanie do studiowania i podróżowania po świecie, pomagania sobie i całemu pokoleniu po niej, aby prowadzić lepsze życie.

Daje upodmiotowienie: edukacja pomaga przekształcić słabość w siłę. Edukacja daje nam pewność siebie. Poprawia nasze możliwości podejmowania decyzji, sprawia, że ​​jesteśmy mobilni i daje nam dostęp do sieci społecznościowych. Wiele badań dowiodło, że w krajach, w których kobiety są narażone na uprzedzenia ze względu na płeć, edukacja pomogła im przeciwstawić się przemocy małżeńskiej, poprawiła możliwości podejmowania decyzji i pomogła im przejąć kontrolę nad własnym życiem.

Aby zacytować laureatkę Nobla Malala Yousafzai, „książki i nasze długopisy, są najpotężniejszą bronią. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat. Edukacja jest jedynym rozwiązaniem. Nauka przede wszystkim.”

 

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?