Twoje dziecko czyta dla przyjemności? Lepiej poradzi sobie z matematyką

dziecko czyta

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Czy wiecie, że… dzieci, które czytają dla przyjemności osiągają lepsze efekty w matematyce, pisaniu i mają bogatsze słownictwo? Co więcej, badania pokazują, że rezultaty te utrzymują się także w dorosłym życiu.

Czy czytanie dla przyjemności zwiększa tempo uczenia się dzieci? To pytanie, na które swego czasu postawił sobie badacz Matt Brown.

Brown chciał sprawdzić, co tak naprawdę stoi za tym, że niektórzy lepiej radzą sobie z przyswajaniem wiedzy. Swoje wnioski z badań oparł na 17 tys. prób., z czego większość przepytanych to 16-latkowie. Naukowiec porównał doświadczenia nastolatków wywodzących się z podobnego środowiska społecznego, by uniknąć zarzutów, że za sukcesami w nauce stoją lepsze warunki ekonomiczne.

Co ciekawe, z jego analiz wyszło, że te dzieci, które czytały książki dla przyjemności w wieku 10 lat i siegały po lektury częściej niż raz w tygodniu, po latach znacznie lepiej wypadały w testach umysłowych. Innymi słowy, u żaków, którzy od małego czytali dla przyjemności, zauważono szybszy postęp zarówno w słownictwie, ortografii, jak i matematyce.

Czytanie wyraźnie wprowadza młodych ludzi w nowe słowa, dlatego nie dziwi, że czytanie sprzyja wzbogaceniu się słownictwa. Jednak związek między czytaniem dla zabawy a postępem w matematyce może być bardziej zaskakujący.

Badacz Matt Brown sugeruje, że czytanie ma wpływ na kreatywność, zwłaszcza u młodych osób. Oprócz uczenia ich nowego słownictwa, pomaga im zrozumieć i przyswoić nowe informacje – rozwija w nich myślenie koncepcyjne. Czytanie dla przyjemności może również budować w najmłodszych przyzwyczajenie do samodzielnej nauki. (Wówczas nie traktują tej czynności jako coś z przymusu). Autor badania podzielił się też wskazówką dla pedagogów:

Niektórzy obawiają się, że młodzi ludzie czytają mniej niż starsze pokolenia. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ nasze badania sugerują, że może to negatywnie wpłynąć na ich rozwój intelektualny. Wiemy również, że czytanie dla przyjemności ma tendencję spadkową w szkole średniej. Nasze odkrycia podkreślają, jak ważne jest zapewnienie szkołom i bibliotekom dostępu do szerokiej gamy książek i pomoc młodym ludziom w odkrywaniu autorów, którzy zasieją w nich czytelniczą pasję.

Matt Brown

Żródło: The Guardian, Reading for fun improves children’s brains, study confirms

Na blogu

Bez kategorii

Od zaufania do pewności siebie!

Jest coś, co sprawia, że wzrasta pewność siebie u najmłodszych. Co? To proste! Dzieci muszą wiedzieć, że my – dorośli im ufamy. Brzmi banalnie? A jednak! Okazuje się, że to nie jest takie proste, łatwe i oczywiste. Dzieci potrzebują kogoś, kto uwierzy, że

Czytaj więcej »
Bez kategorii

Jej wysokość nuda!

To prawda, że nie ma najlepszej reputacji. Wbrew powszechnym stereotypom jest jednak niezwykle potrzebna. Jej wartość trudno przecenić. Efektywnie poprowadzona może skutkować rozwojem kreatywności i wieloma nieszablonowymi pomysłami, może stać się wiernym sprzymierzeńcem rozwoju, stymulantem i motywatorem twórczego myślenia.  O czym mowa? O

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.