No stress! Te ćwiczenia pomogą w treningu uważności

Sposoby na uwaznosc

Udostępnij

Egzaminy potrafią przyprawić o ból głowy – Ciebie jako zatroskanego rodzica i Twoje dziecko. I to właśnie w tak stresujących momentach ćwiczenie uważności pozwala pracować nad emocjami mocniej niż zwykle. W ostatnim tekście pisałam Wam, czym jest uważność i dlaczego warto, by dzieci ćwiczyły ją od najmłodszych lat. W końcu, jak dowodzą naukowcy, im wcześniej ta praktyka pojawia się w ich aktywnościach, tym spokojniej będą reagowali na stres i radzili sobie ze zmianami nastrojów. [TEKST O TYM, CZY JEST UWAŻNOŚĆ PRZECZYTASZ TUTAJ]

Jeśli kiedykolwiek powiedziałeś dziecku, żeby „po prostu się uspokoiło”, wiesz, że to nie działa. Praktykowanie uważności stanowi alternatywę, konkretny zestaw narzędzi, które ty i twoje dziecko możecie wykorzystać razem, aby powrócić do równowagi. W dzisiejszym tekście chciałabym pokazać Wam wspólne zabawy, które pozwalają ćwiczyć tę technikę:

Zauważ pięć rzeczy

Świadome zauważanie tego, co nas otacza, także wpływa na poczucie obecności, a w konsekwencji stabilności – tak ważnej emocji pozwalającej uporować się ze stresem. W tym kontekście polecam grę “zauważ pięć rzeczy”, która pozwala głębiej zakorzenić obecność. Jak nazwa sugeruje, sprowadza się ona do szukania pięciu przedmiotów.

Spróbuj zagrać w nią z Twoim dzieckiem. Po zagraniu wyjaśnij, że może do niej wracać, gdy czuje się niespokojny lub zdenerwowany.

Dobra wskazówka: Ćwicz regularnie, uruchom też inne zmysły (to może być gra w odkrywanie zapachów, dżwięków).

Narysuj swoje emocje

Uważność jest także tym, co czujemy. Małe dzieci mają czasami trudności z określeniem swoich uczuć, ale rysowanie emocji może być świetnym sposobem dla nich na to, by wyrazić coś bez słów.

Spróbuj wykonać z dzieckiem to ćwiczenie rysunkowe z dzieckiem o różnych porach – nie tylko wtedy, gdy pociecha jest zdenerwowana. Usiądźcie razem i poproś dziecko, by zamknęło oczy i pomyślało, jak się czuje. Możesz zaproponować kilka słów, aby dać mu pomysły (szczęśliwy, rozczarowany, przestraszony, zły itp.) Możesz także modelować ćwiczenie, rysując, jak się czujesz.


W Brainy jesteśmy innowatorami w rozwoju ludzkiego mózgu. Wierzymy, że główne korzyści płynące z uczestnictwa w kursie Brainy to: wzrost poziomu IE dziecka, poprawa wyników w nauce, zwiększona kontrola emocji dziecka, zwiększona efektywność mózgu dziecka, lepsza pamięć i przypominanie oraz wzrost poczucia wartości i pewności siebie.

ZOBACZ, JAK PROGRAM DZIAŁA W PRAKTYCE I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?