No stress! Te ćwiczenia pomogą w treningu uważności

Sposoby na uwaznosc

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Egzaminy potrafią przyprawić o ból głowy – Ciebie jako zatroskanego rodzica i Twoje dziecko. I to właśnie w tak stresujących momentach ćwiczenie uważności pozwala pracować nad emocjami mocniej niż zwykle. W ostatnim tekście pisałam Wam, czym jest uważność i dlaczego warto, by dzieci ćwiczyły ją od najmłodszych lat. W końcu, jak dowodzą naukowcy, im wcześniej ta praktyka pojawia się w ich aktywnościach, tym spokojniej będą reagowali na stres i radzili sobie ze zmianami nastrojów. [TEKST O TYM, CZY JEST UWAŻNOŚĆ PRZECZYTASZ TUTAJ]

Jeśli kiedykolwiek powiedziałeś dziecku, żeby „po prostu się uspokoiło”, wiesz, że to nie działa. Praktykowanie uważności stanowi alternatywę, konkretny zestaw narzędzi, które ty i twoje dziecko możecie wykorzystać razem, aby powrócić do równowagi. W dzisiejszym tekście chciałabym pokazać Wam wspólne zabawy, które pozwalają ćwiczyć tę technikę:

Zauważ pięć rzeczy

Świadome zauważanie tego, co nas otacza, także wpływa na poczucie obecności, a w konsekwencji stabilności – tak ważnej emocji pozwalającej uporować się ze stresem. W tym kontekście polecam grę „zauważ pięć rzeczy”, która pozwala głębiej zakorzenić obecność. Jak nazwa sugeruje, sprowadza się ona do szukania pięciu przedmiotów.

Spróbuj zagrać w nią z Twoim dzieckiem. Po zagraniu wyjaśnij, że może do niej wracać, gdy czuje się niespokojny lub zdenerwowany.

Dobra wskazówka: Ćwicz regularnie, uruchom też inne zmysły (to może być gra w odkrywanie zapachów, dżwięków).

Narysuj swoje emocje

Uważność jest także tym, co czujemy. Małe dzieci mają czasami trudności z określeniem swoich uczuć, ale rysowanie emocji może być świetnym sposobem dla nich na to, by wyrazić coś bez słów.

Spróbuj wykonać z dzieckiem to ćwiczenie rysunkowe z dzieckiem o różnych porach – nie tylko wtedy, gdy pociecha jest zdenerwowana. Usiądźcie razem i poproś dziecko, by zamknęło oczy i pomyślało, jak się czuje. Możesz zaproponować kilka słów, aby dać mu pomysły (szczęśliwy, rozczarowany, przestraszony, zły itp.) Możesz także modelować ćwiczenie, rysując, jak się czujesz.


W Brainy jesteśmy innowatorami w rozwoju ludzkiego mózgu. Wierzymy, że główne korzyści płynące z uczestnictwa w kursie Brainy to: wzrost poziomu IE dziecka, poprawa wyników w nauce, zwiększona kontrola emocji dziecka, zwiększona efektywność mózgu dziecka, lepsza pamięć i przypominanie oraz wzrost poczucia wartości i pewności siebie.

ZOBACZ, JAK PROGRAM DZIAŁA W PRAKTYCE I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

Na blogu

Bez kategorii

Od zaufania do pewności siebie!

Jest coś, co sprawia, że wzrasta pewność siebie u najmłodszych. Co? To proste! Dzieci muszą wiedzieć, że my – dorośli im ufamy. Brzmi banalnie? A jednak! Okazuje się, że to nie jest takie proste, łatwe i oczywiste. Dzieci potrzebują kogoś, kto uwierzy, że

Czytaj więcej »
Bez kategorii

Jej wysokość nuda!

To prawda, że nie ma najlepszej reputacji. Wbrew powszechnym stereotypom jest jednak niezwykle potrzebna. Jej wartość trudno przecenić. Efektywnie poprowadzona może skutkować rozwojem kreatywności i wieloma nieszablonowymi pomysłami, może stać się wiernym sprzymierzeńcem rozwoju, stymulantem i motywatorem twórczego myślenia.  O czym mowa? O

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.