Udostępnij

Vasant Panchami to ważne indyjskie święto, obchodzone co roku, w piątym dniu miesiąca Magh (według kalendarza hinduskiego).

Znaczenie dnia wywodzi się z kultu bogini Saraswati, symbolu mądrości, a także nadejścia wiosny.

Według powszechnego przekonania, początki tego festiwalu sięgają okresu aryjskiego. Aryjczycy przybyli i osiedlili się w Indiach przez przełęcz Khyber, przekraczając rzekę Saraswati. Ta prymitywna cywilizacja w większości rozwijała się wzdłuż brzegów rzeki Saraswati. W ten sposób rzekę tę zaczęto kojarzyć z płodnością i wiedzą. Tak oto powstał kult tego święta.

Według mitologii popularność tego święta wiąże się z poetą Kalidasą, który podstępem ożenił się z piękną księżniczką. Bardzo szybko jednak musiał opuścić łoże swej cudnej żony, gdy ta dowiedziała się, że jest po prostu głupi. Załamany Kalidasa udał się nad rzekę Saraswati, aby dokonać żywota w jej nurtach. W tym momencie bogini rzeki wynurzyła się z wód i zaprosiła go do zanurzenia się w nurcie. Wpływ świętych wód spowodował, że Kalidasa nabrał wiedzy i zaczął pisać wiersze. Tak więc, święto Vasant Panchami obchodzone jest na cześć Saraswati, bogini edukacji i nauki.

W dzisiejszych czasach festiwal obchodzony jest przez rolników jako nadejście sezonu wiosennego. Dzień ten jest w dużej mierze obchodzony w północnych częściach Indii. Tutaj ludzie oferują braminom jedzenie i organizują rytuały w imię Bogini Saraswati.

Żółty jest dominującym kolorem związanym z festiwalem. Jego początkiem mają być pola gorczycy, które można zobaczyć w Pendżabie i Haryanie w tym okresie. Puszczanie latawców jest również powszechnie kojarzone z tym świętem. Tego dnia dzieci i dorośli latają latawcami, aby świętować wolność i radość.

Inną tradycją związaną z tym dniem jest inicjowanie studiów u młodzieży. Najmłodsi często rozpoczynają naukę tego właśnie dnia, co uważa się za przyczynę rozpoczęcia sesji szkolnych w marcu. W tym dniu rozdawane są także słodycze o żółtym odcieniu, można też zobaczyć ludzi przekazujących biednym książki i inne materiały literackie.

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?