Czy Dziecko powinno być silne emocjonalnie?

Cezary Wosiński

Udostępnij

Problemy związane z emocjami i ich kontrolną dopiero od niedawna są tematem poruszanym publicznie, nad którym pochylają się naukowcy i specjaliści z różnych dziedzin. Dopiero niedawno zaczęły ukazywać się badania, w których inteligencja emocjonalna stawiana jest wśród najważniejszych kompetencji poszukiwanych przez pracodawców.

Kiedyś panowało przekonanie, że należy ukrywać emocje. Dotyczyło to zwłaszcza chłopców. Dziewczętom natomiast przypisywano nadmierną emocjonalność, nie próbując nawet zbadać jej przyczyn. Podejście takie ukształtowało całe pokolenia ludzi, którzy mają problemy z radzeniem sobie ze swoimi emocjami. Stąd tak wielu osób w dzisiejszym świecie szuka pomocy na terapiach u specjalistów.

​Badania pokazują, że nauka radzenia sobie z emocjami w zdrowy sposób jest jedną z najważniejszych umiejętności życiowych, których możesz nauczyć swoje dzieci. Właściwa równowaga emocjonalna jest niezbędną umiejętnością życiową, która pomoże Twojemu dziecku odnieść sukces w wielu dziedzinach, w tym w nauce, karierze i najważniejszej ze wszystkich, w relacjach międzyludzkich.

W jaki sposób nauczyć dziecko radzić sobie z emocjami? Oto kilka wskazówek.

1. Pozwól dziecku wyrażać emocje i staraj się ich nie oceniać

Kiedy twoje dziecko jest smutne, złe lub okazuje jakiekolwiek emocje, pozwól mu je wyrazić. Jeśli zrobisz to bez osądzania lub mówienia, że ​​mylą się lub nie mają powodu, by tak się czuć, nauczą się wyrażać swoje emocje, zamiast je tłumić, co jest duże lepsze dla ich ogólnego zdrowia.

2. Pokazuj dziecku swoje własne emocje i to jak sobie z nimi radzisz

Dzieci uczą się miedzy innymi biorąc przykład z najbliższych, w tym rodziców. Jeśli ty nie jesteś dobry w radzeniu sobie z emocjami, dziecku będzie trudno nauczyć się radzić sobie z jego. Najprostszym sposobem jest wyrażanie uczuć słowami, tak aby dziecko słyszało, co mówisz. „Mama jest smutna, bo Babcia zachorowała.” lub „Tata jest zadowolony, ponieważ posprzątałeś pokój. „ Ten rodzaj werbalizacji emocji pomoże Twojemu dziecku zacząć dostrzegać ich oznaki i zrozumieć towarzyszącą im mowę ciała, przez co wykształci się w nim zdolność empatii.

3. Wykorzystaj przekaz telewizyjny do dyskusji na temat uczuć

Kiedy oglądasz program telewizyjny lub reportaż dotyczący czegoś, co może przydarzyć się Twojemu dziecku, np. problemy w szkole, zainicjuj rozmowę. Zapytaj je: „Jakbyś się czuł w takiej sytuacji?” lub „Co można w danej sytuacji zrobić?” Omawianie potencjalnych problemów ,które dziecko może napotkać na swoje drodze pozwoli mu lepiej radzić sobie ze stresem w trudnych sytuacjach życiowych.

4. Zachęcaj dziecko do rozmowy

W procesie wychowawczym stosuj politykę „otwartych drzwi”, aby dzieci nie bały się przychodzić do ciebie, gdy mają problem. Kiedy przychodzą z tobą porozmawiać, zadawaj pytania otwarte, aby mogły w pełni wyrazić to, o czym chcą Ci powiedzieć. Nie krytykuj i nie osądzaj. Nawet jeśli nie zgadzasz się z ich zdaniem i reakcją, nie odbieraj im prawa do przeżywania sytuacji na ich własny sposób.

Jako rodzic chciałbyś uchronić swoje dzieci przed problemami, które napotkają na swojej drodze, ale wiesz, że jest to niemożliwe. Najlepsze, co możesz dla nich zrobić, to zadbać o to, aby umiały radzić sobie z emocjami, które zwykle towarzyszom trudnym sytuacjom życiowym. Bądź dla nich wzorem i nauczycielem, który wspiera, a nie krytykuje. Im lepiej opanują sztukę kontrolowania emocji w dzieciństwie, tym lepiej będą sobie z nią radzić w dorosłym życiu.

Inteligencję emocjonalną  można też ćwiczyć podczas specjalnie dla tego celu stworzonych zajęć. Metoda Brainy powstała właśnie między innymi z myślą o trenowaniu tak ważnej dla przyszłego sukcesu życiowego umiejętności, jaką jest inteligentne zarządzanie swoimi emocjami, jak również radzenie sobie ze stresem.

#BrainyMindfulnessPlus #NajważniejszeZajęciaDodatkowe #SzczęśliweDzieci #SzczęśliwiRodzice

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?