Jak mindfulness pomaga radzić sobie z trudnościami losu

Dorastanie dzieci

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wiele dzieci rodzi się i żyje w trudnych warunkach: doświadczając ubóstwa, przemocy domowej i nie mając odpowiednich warunków do nauki.

I to właśnie one potrzebują bardziej niż ktokolwiek inny potrzebują zdrowych mechanizmów radzenia sobie z przeciwnościami losu. Organizacja pozarządowa Wellbeing in Schools & Education (Wise) ma na celu zaspokojenie tej potrzeby. Oferuje nauczycielom i opiekunom w szkołach i społecznościach znajdujących się w niekorzystnej sytuacji praktyczne i wzmacniające szkolenia. W programie dzieci uczą się podstawowych umiejętności życiowych, takich jak: inteligencja emocjonalna, komunikacja bez przemocy, przebaczenie, wdzięczność i uważność. W ten sposób Wise pomaga dzieciom stać się ekspresyjnymi, pewnymi siebie i szczęśliwymi.

 Technika uważności jest coraz bardziej powszechną metodą stosowaną w szkołach międzynarodowych. Badania wskazują, że ćwiczenie mindfulness zmniejsza u dzieci stres, znacznie poprawia też sprawność umysłową. staje się powszechną praktyką w szkołach międzynarodowych, a badania informują o zmniejszeniu stresu u dzieci i znacznej poprawie sprawności umysłowej. Ponad 5 tys. nauczycieli w Wielkiej Brytanii zostało przeszkolonych w nauczaniu uważności, a w 2017 r. program nauczania uważności wprowadzono w wielu szkołach w Stanach Zjednoczonych.

 Organizacje, które wdrażają mindfulness w szkołach zwracają uwagę, że technika pozwala odblokowywać potencjał dzieci.

Jak radzić sobie w emocjonalnie trudnej sytuacji? Eksperci ze Stanów Zjednoczonych proponują ćwiczyć z dziećmi technikę mindfulness w czterech krokach.

Rozpoznaj emocje – zorientuj się co dokładnie czujesz i postaraj się nazwać każdą z tych emocji. Znasz je dobrze, poznałeś również świetnie reakcje, które im towarzyszą.

Zakceptuj je – postaraj się zaakceptować to, czego właśnie doświadczasz. Nie wiń się za „złe” emocje.

Bądź ciekawy – badaj te uczucia: w jaki sposób odczuwasz je fizycznie? Jakie myśli im towarzyszą, co masz teraz w głowie?

Pamiętaj, że emocje to etap przejściowy. Można porównać to doświadczenie do sytuacji, w której stoisz przed lustrem. Widać w nim różne obrazy, ale ty nie jesteś tym lustrem. Różne emocje pojawiają się w tobie i znikają, ale ty nie jesteś tymi emocjami. To oznacza, że złość i smutek wkrótce miną.

Program Brainy Mindfulness Plus uczy dzieci w praktyce stosować powyższe umiejętności.

Na blogu

Bez kategorii

Wielka Noc Shivy

#HappyShivratri 🌅Maha Shivratri dosłownie tłumaczy się jako „wielka noc Shivy”. To hinduskie święto obchodzone głównie w Indiach i Nepalu, ku czci Shiwy – bardzo ważnego bóstwa w kulturze hinduskiej. ✅Istnieje wiele legend związanych z tym dniem. Według jednej z nich, gdy myśliwy długo

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.