6 dowodów na to, że edukacja czyni świat lepszym

Lepszy uczeń, lepszy człowiek, lepszy świat.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Mówisz edukacja, myślisz – proces kształcenia w szkole. Tymczasem zdobywanie wiedzy nie kończy się razem z usłyszeniem dzwonka na przerwę. Edukację można zdobywać w dowolnym miejscu i czasie. Co ważne, może być też wykorzystywana do społecznej odpowiedzialności biznesowej, chociażby przez podnoszenie jakości życia w zmarginalizowanych grupach społecznych.

Wiele światowych rządów uznaje, że edukacja to narzędzie postępu i sposób na czynienie świata lepszym. O to 7 argumentów, które stoją za tą ostatnią tezą:

Edukacja szerzy świadomość: ślepa wiara i przesądy są tym, co niszczy społeczeństwo. Ludzie wprowadzani w błąd przez fałszywe przekonania wyrządzają społeczeństwu więcej szkody niż pożytku. Edukacja pomaga nam kwestionować, daje nam analityczny umysł i pomaga odrzucać przesądy. Wykształcony umysł prosi o logikę i naukowe uzasadnienie wszystkich działań.

Pomaga nam przeciwstawić się złu: edukacja pomaga obniżyć wskaźnik przestępczości. To dlatego, że wykształceni mogą odróżnić to, co jest właściwe, a co złe.

Wyrabia w nas nawyki zdrowego stylu życia: Lepiej wykształceni ludzie żyją dłużej i prowadzą bardziej świadomy, zdrowszy styl życia. Badania przeprowadzone w krajach w Europie Środkowej wykazały, że 30-letni mężczyzna z wykształceniem wyższym będzie żył osiem lat dłużej niż 30-letni mężczyzna, który nie ukończył szkoły średniej.

Pomaga nam być bardziej produktywnym: Wszyscy się zgodzimy, że nic tak w szkole nas nie motywowało jak dobre stopnie. Im więcej się uczymy, tym jesteśmy bardziej produktywni. Pęd do wiedzy wyrobiony w młodym wieku sprawia, że jako dorośli jesteśmy ambitni i lubimy pracować. To z kolei przekłada się na rozwój gospodarczy kraju.

Pomaga nam łączyć się ponad granicami: Dzięki dostępowi do Internetu uczniowie z różnych zakątków świata mają możliwość komunikowania się oraz pracy na rzecz budowania lepszej przyszłości. Na przykład profesor w Stanach Zjednoczonych może pomóc zainspirować studenta w Afganistanie do studiowania i podróżowania po świecie.

 Dodaje pewności siebie: Edukacja pomaga przekształcić słabość w siłę. Poprawia nasze możliwości podejmowania decyzji, sprawia, że ​​jesteśmy mobilni i daje nam dostęp do sieci społecznościowych. Wiele badań dowiodło, że w krajach, w których kobiety są narażone na uprzedzenia ze względu na płeć, edukacja pomogła im przeciwstawić się przemocy małżeńskiej, poprawiła możliwości podejmowania decyzji i pomogła im przejąć kontrolę nad własnym życiem.

Niech idealnym uzupełnieniem będzie cytat z najmłodszej noblistki Malala Yousafzai:

„Książki i nasze długopisy są najpotężniejszą bronią. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat. Edukacja jest jedynym rozwiązaniem. Nauka przede wszystkim”.

Na blogu

Dorota Zawadzka Brainy
Blog

Dorota Zawadzka ambasadorką Brainy

Od początku wiedzieliśmy, że Brainy Mindfulness Plus to antidotum na bolączki współczesnego świata i najlepsza inwestycja w zrównoważony i harmonijny rozwój dziecka. Cieszymy się, że idea, którą tworzymy, bliska jest także Im – niekwestionowanym autorytetom w kwestii rozwoju najmłodszych. Z ogromną dumą i

Czytaj więcej »
Brainy - Picie wody
Blog

Brainy tworzy Modę na Wodę

🗣 Brainy – to prócz zajęć rozwijających umiejętności poznawcze Dziecka, również program holistycznego podejścia do zagadnień zdrowia, bo zdrowe ciało, to zdrowy i potężny umysł. 🗣Uczymy zasad prawidłowego oddychania oraz nawadniania organizmu, bo picie wody to ogromne korzyści dla organizmu. 💧poprawa sprawności intelektualnej i

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.