6 dowodów na to, że edukacja czyni świat lepszym

Lepszy uczeń, lepszy człowiek, lepszy świat.

Udostępnij

Mówisz edukacja, myślisz – proces kształcenia w szkole. Tymczasem zdobywanie wiedzy nie kończy się razem z usłyszeniem dzwonka na przerwę. Edukację można zdobywać w dowolnym miejscu i czasie. Co ważne, może być też wykorzystywana do społecznej odpowiedzialności biznesowej, chociażby przez podnoszenie jakości życia w zmarginalizowanych grupach społecznych.

Wiele światowych rządów uznaje, że edukacja to narzędzie postępu i sposób na czynienie świata lepszym. O to 7 argumentów, które stoją za tą ostatnią tezą:

Edukacja szerzy świadomość: ślepa wiara i przesądy są tym, co niszczy społeczeństwo. Ludzie wprowadzani w błąd przez fałszywe przekonania wyrządzają społeczeństwu więcej szkody niż pożytku. Edukacja pomaga nam kwestionować, daje nam analityczny umysł i pomaga odrzucać przesądy. Wykształcony umysł prosi o logikę i naukowe uzasadnienie wszystkich działań.

Pomaga nam przeciwstawić się złu: edukacja pomaga obniżyć wskaźnik przestępczości. To dlatego, że wykształceni mogą odróżnić to, co jest właściwe, a co złe.

Wyrabia w nas nawyki zdrowego stylu życia: Lepiej wykształceni ludzie żyją dłużej i prowadzą bardziej świadomy, zdrowszy styl życia. Badania przeprowadzone w krajach w Europie Środkowej wykazały, że 30-letni mężczyzna z wykształceniem wyższym będzie żył osiem lat dłużej niż 30-letni mężczyzna, który nie ukończył szkoły średniej.

Pomaga nam być bardziej produktywnym: Wszyscy się zgodzimy, że nic tak w szkole nas nie motywowało jak dobre stopnie. Im więcej się uczymy, tym jesteśmy bardziej produktywni. Pęd do wiedzy wyrobiony w młodym wieku sprawia, że jako dorośli jesteśmy ambitni i lubimy pracować. To z kolei przekłada się na rozwój gospodarczy kraju.

Pomaga nam łączyć się ponad granicami: Dzięki dostępowi do Internetu uczniowie z różnych zakątków świata mają możliwość komunikowania się oraz pracy na rzecz budowania lepszej przyszłości. Na przykład profesor w Stanach Zjednoczonych może pomóc zainspirować studenta w Afganistanie do studiowania i podróżowania po świecie.

 Dodaje pewności siebie: Edukacja pomaga przekształcić słabość w siłę. Poprawia nasze możliwości podejmowania decyzji, sprawia, że ​​jesteśmy mobilni i daje nam dostęp do sieci społecznościowych. Wiele badań dowiodło, że w krajach, w których kobiety są narażone na uprzedzenia ze względu na płeć, edukacja pomogła im przeciwstawić się przemocy małżeńskiej, poprawiła możliwości podejmowania decyzji i pomogła im przejąć kontrolę nad własnym życiem.

Niech idealnym uzupełnieniem będzie cytat z najmłodszej noblistki Malala Yousafzai:

„Książki i nasze długopisy są najpotężniejszą bronią. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat. Edukacja jest jedynym rozwiązaniem. Nauka przede wszystkim”.

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?