Każde dziecko to materiał na geniusza!

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

To od nas – dorosłych zależy, jak nasze dziecko będzie funkcjonować w przyszłości. Zrównoważony i harmonijny rozwój mózgu to klucz do sukcesu w życiu tak zawodowym, jak i osobistym. Co robić, aby odpowiednio wspierać dziecko?

Ludzki mózg jest stworzony z miliardów komórek nerwowych. Większość z nich, bo aż 75%, powstaje w okresie prenatalnym. Pozostałe 25 % rodzi się w trakcie pierwszych lat życia dziecka. To daje nam ogrom możliwości właściwego wspierania rozwoju dziecka: jego mózgu, inteligencji,  układu nerwowego. Tym bardziej, że dzisiejsza nauka nie pozostawia złudzeń – kondycja umysłowa najmłodszych to nie tylko kwestia genów, ale i innych czynników: od diety po bodźce zewnętrzne, od zdrowego stylu życia przyszłej mamy po sposób funkcjonowania całej rodziny już po narodzinach dziecka. To wszystko stymuluje jeszcze pełniejsze wykorzystanie genetycznego potencjału, jaki drzemie w dzieciach.

Co to oznacza w praktyce?

Poza właściwym sposobem odżywiania się istnieją także inne metody  stymulacji mózgu dziecka. Tutaj ważne są bodźcie wzrokowe, słuchowe i czuciowe. Do dzieci trzeba mówić, trzeba im pokazywać i trzeba tłumaczyć. Nie bez znaczenia dla rozwoju mózgu są też zabawki, którymi dzieci się bawią, wystrój pokoju, w którym przebywają, książki, które im czytamy.

To istotne zwłaszcza w okresie  przedszkolnym i wczesnoszkolnym –  jest to bowiem czas, gdy mózg i tkanki nerwowe intensywnie się rozwijają. A to właśnie one wpływają na sprawną pamięć, rozwój funkcji poznawczych, zdobywanie przez dziecko nowych umiejętności oraz cały przyszły proces uczenia się.

Odpowiednia dieta, ćwiczenie pamięci i wyobraźni, w czym pomaga czytanie , także sensoryczne, zagadki lateralne czy szukanie ukrytych obrazów,  to czynniki pomocne we wspieraniu prawidłowego rozwoju dziecka, w tym szczególnie rozwoju funkcji poznawczych. 

Ważne jest także, aby otaczać dzieci bliskością. Ponad wszelką wątpliwość udowodniono bowiem, że mózgi dzieci otoczonych troską i miłością, rozwijają się najlepiej i najpełniej.

Na blogu

Bez kategorii

Skąd się biorą trudności z nauką?

Poczucie własnej wartości, wiara w siebie, szacunek do siebie, pewność siebie czy samoświadomość maja bardzo podobne znaczenie i często są używane wymiennie. Ale co te wszystkie określenia tak naprawdę znaczą, co się za nimi kryje? S. Renee Smith i Vivian Harte zdefiniowały poczucie

Czytaj więcej »
Bez kategorii

Każde dziecko to materiał na geniusza!

To od nas – dorosłych zależy, jak nasze dziecko będzie funkcjonować w przyszłości. Zrównoważony i harmonijny rozwój mózgu to klucz do sukcesu w życiu tak zawodowym, jak i osobistym. Co robić, aby odpowiednio wspierać dziecko? Ludzki mózg jest stworzony z miliardów komórek nerwowych.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.