Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Intryguje badaczy od lat. U każdego jest inna. Różnorodność dotyczy mechanizmów zapamiętywania i przechowywania informacji. O czym mowa? O pamięci.

Pamięć jest zjawiskiem, która od lat wzbudza szczególne zainteresowanie badaczy. W zapamiętywanie są bowiem zaangażowane sieci neuronowe, które są od siebie odległe. Co więcej – na jakość i trwałość zapamiętywania ma wpływ wiele czynników, m.in. warunki, w jakich przyswajamy nową wiedzę.

Jednak, jak przekonują badacze, zależność pomiędzy różnymi czynnikami a faktem zapamiętywania są o wiele bardziej złożone niż przypuszczano.

Miriam Klein-Flugge z Wydziału Psychologii Doświadczalnej, jedna z autorek badań nad pamięcią i procesem zapamiętywania przekonuje:  „Nasze badania pokazują, że mamy w mózgu wiele sieci, które pomagają nam przechowywać zdobytą wiedzę lub skojarzenia, co oznacza, że ​​nawet uszkodzenie jednej części mózgu pozostawi alternatywne mechanizmy uczenia się.Dowiedzieliśmy się również, że część tej wiedzy jest bardzo trwała, a mózg nie zapomina o niej nawet wtedy, gdy staje się ona nieistotna, podczas gdy wiedza uzyskana dzięki alternatywnym mechanizmom uczenia się jest bardziej elastyczna i może być łatwiej zmieniona na nową wiedzę”.

Na blogu

Blog

Jak dbać o mózg?

O nieodkrytym potencjale mózgu napisano i powiedziano już wiele. Jedno jest pewne – jego nieograniczone możliwości to dla nas szansa. Jak prawidłowo wspierać pracę mózgu? I dlaczego jest to tak ważne? Ludzki mózg pełni niezwykle ważną funkcję. „Wszystko, absolutnie wszystko przez niego przechodzi.

Czytaj więcej »
Bez kategorii

Od zaufania do pewności siebie!

Jest coś, co sprawia, że wzrasta pewność siebie u najmłodszych. Co? To proste! Dzieci muszą wiedzieć, że my – dorośli im ufamy. Brzmi banalnie? A jednak! Okazuje się, że to nie jest takie proste, łatwe i oczywiste. Dzieci potrzebują kogoś, kto uwierzy, że

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
DARMOWY WEBINAR!
webinar_date

o najbardziej innowacyjnej franczyzie edukacyjnej na polskim rynku