Udostępnij

Intryguje badaczy od lat. U każdego jest inna. Różnorodność dotyczy mechanizmów zapamiętywania i przechowywania informacji. O czym mowa? O pamięci.

Pamięć jest zjawiskiem, która od lat wzbudza szczególne zainteresowanie badaczy. W zapamiętywanie są bowiem zaangażowane sieci neuronowe, które są od siebie odległe. Co więcej – na jakość i trwałość zapamiętywania ma wpływ wiele czynników, m.in. warunki, w jakich przyswajamy nową wiedzę.

Jednak, jak przekonują badacze, zależność pomiędzy różnymi czynnikami a faktem zapamiętywania są o wiele bardziej złożone niż przypuszczano.

Miriam Klein-Flugge z Wydziału Psychologii Doświadczalnej, jedna z autorek badań nad pamięcią i procesem zapamiętywania przekonuje:  „Nasze badania pokazują, że mamy w mózgu wiele sieci, które pomagają nam przechowywać zdobytą wiedzę lub skojarzenia, co oznacza, że ​​nawet uszkodzenie jednej części mózgu pozostawi alternatywne mechanizmy uczenia się.Dowiedzieliśmy się również, że część tej wiedzy jest bardzo trwała, a mózg nie zapomina o niej nawet wtedy, gdy staje się ona nieistotna, podczas gdy wiedza uzyskana dzięki alternatywnym mechanizmom uczenia się jest bardziej elastyczna i może być łatwiej zmieniona na nową wiedzę”.

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

Tyle osób teraz: 10
wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?