Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Intryguje badaczy od lat. U każdego jest inna. Różnorodność dotyczy mechanizmów zapamiętywania i przechowywania informacji. O czym mowa? O pamięci.

Pamięć jest zjawiskiem, która od lat wzbudza szczególne zainteresowanie badaczy. W zapamiętywanie są bowiem zaangażowane sieci neuronowe, które są od siebie odległe. Co więcej – na jakość i trwałość zapamiętywania ma wpływ wiele czynników, m.in. warunki, w jakich przyswajamy nową wiedzę.

Jednak, jak przekonują badacze, zależność pomiędzy różnymi czynnikami a faktem zapamiętywania są o wiele bardziej złożone niż przypuszczano.

Miriam Klein-Flugge z Wydziału Psychologii Doświadczalnej, jedna z autorek badań nad pamięcią i procesem zapamiętywania przekonuje:  „Nasze badania pokazują, że mamy w mózgu wiele sieci, które pomagają nam przechowywać zdobytą wiedzę lub skojarzenia, co oznacza, że ​​nawet uszkodzenie jednej części mózgu pozostawi alternatywne mechanizmy uczenia się.Dowiedzieliśmy się również, że część tej wiedzy jest bardzo trwała, a mózg nie zapomina o niej nawet wtedy, gdy staje się ona nieistotna, podczas gdy wiedza uzyskana dzięki alternatywnym mechanizmom uczenia się jest bardziej elastyczna i może być łatwiej zmieniona na nową wiedzę”.

Na blogu

Bez kategorii

Skąd się biorą trudności z nauką?

Poczucie własnej wartości, wiara w siebie, szacunek do siebie, pewność siebie czy samoświadomość maja bardzo podobne znaczenie i często są używane wymiennie. Ale co te wszystkie określenia tak naprawdę znaczą, co się za nimi kryje? S. Renee Smith i Vivian Harte zdefiniowały poczucie

Czytaj więcej »
Bez kategorii

Każde dziecko to materiał na geniusza!

To od nas – dorosłych zależy, jak nasze dziecko będzie funkcjonować w przyszłości. Zrównoważony i harmonijny rozwój mózgu to klucz do sukcesu w życiu tak zawodowym, jak i osobistym. Co robić, aby odpowiednio wspierać dziecko? Ludzki mózg jest stworzony z miliardów komórek nerwowych.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.