Lekcja Pogromcy Lwów, czyli prosty przewodnik po lepszym skupieniu i koncentracji

Lew

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Ponad sto lat temu, pewien poskramiacz Lwów, imieniem Clyde Beatty dostał lekcję tak ważną, że ma wpływ na niemal każdy obszar życia.
Jaka to lekcja? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co doświadczenie pogromcy lwów może nauczyć Cię w temacie, skupienia, koncentracji, zdrowszego życia?
Clyde Beatty urodził się w Bainbridge w stanie Ohio w 1903 roku. Jako nastolatek opuścił dom, aby dołączyć do cyrku. Zaczynała jako sprzątacz klatek. W krótkim czasie zrobił karierę. Awansowała od malutkiego chłopca z klatki do międzynarodowej klasy artysty.
Beatty zasłynął z „fighting act”, podczas którego oswajał dzikie zwierzęta. W pewnym momencie jego czyn obejmował odcinek, w którym w jednej chwili do na jednej arenie cyrkowej ujarzmił grupę zwierząt składająca się z lwów, tygrysów, pumy i hieny. Jak mu się to udało?
W czasach, gdy większość rycerzy aren cyrkowych ginęła w ringu, Beatty żył jeszcze w latach 60-tych. W końcu to nie lew, a on sam odebrał sobie życie.
Jak udało mu się przeżyć?
Pomysł był dość prosty. Clyde Beatty był jednym z pierwszych poskramiaczy lwów, którzy wnieśli krzesło na arenę cyrkową.
Klasyczny wizerunek poskramiacza lwów jest jednym z animatorów trzymających bicz i krzesło. Bicz przyciąga całą uwagę, ale jest głównie na pokaz. W rzeczywistości to krzesło gra najważniejszą rolę.
Kiedy pogromca lwa trzyma krzesło przed pyskiem lwa, ten próbuje skupić się na wszystkich czterech nogach krzesła jednocześnie. Podział skupienia powoduje u lwa dezorientacją i barak pewności, co robić dalej. W obliczu tak wielu opcji zwierz zamiera i czeka, zamiast atakować człowieka trzymającego krzesło.
 
Unikaj Losu Lwa
Jak często znajdujesz się w tej samej sytuacji, co lew? Jak często planujesz coś, co chcesz osiągnąć (np. schudnąć, wzmocnić mięśnie, rozpocząć działalność gospodarczą, więcej podróżować) … tylko po to, aby stanąć zdezorientowany wszystkimi dostępnymi opcjami i nigdy nie robić postępów?
W szczególności dotyczy to zdrowia, sprawności fizycznej i medycyny, gdzie każda osoba i firma wydaje się wierzyć, że ich obowiązkiem jest uczynienie rzeczy bardziej złożonymi. Każda rutyna treningowa, którą znajdziesz, jest najlepsza. Każdy dietetyk twierdzi, że ich plan jest optymalny.
 
To frustruje mnie bez końca, ponieważ podczas gdy wszyscy eksperci są zajęci debatą na temat tego, która opcja jest najlepsza, ludzie, którzy chcą faktycznie poprawić swoje życie (ty i ja), są sfrustrowani wszystkimi sprzecznymi informacjami. Końcowym rezultatem jest to, że czujemy, iż nie potrafimy się skupić lub koncentrujemy się na niewłaściwych rzeczach, dlatego podejmujemy mniej działań, robimy mniejsze postępy i nie zmieniamy się, nawet gdy możemy.
 
Następnym razem opowiemy, jak temu zaradzić….

Na blogu

Blog

Jak dbać o mózg?

O nieodkrytym potencjale mózgu napisano i powiedziano już wiele. Jedno jest pewne – jego nieograniczone możliwości to dla nas szansa. Jak prawidłowo wspierać pracę mózgu? I dlaczego jest to tak ważne? Ludzki mózg pełni niezwykle ważną funkcję. „Wszystko, absolutnie wszystko przez niego przechodzi.

Czytaj więcej »
Bez kategorii

Od zaufania do pewności siebie!

Jest coś, co sprawia, że wzrasta pewność siebie u najmłodszych. Co? To proste! Dzieci muszą wiedzieć, że my – dorośli im ufamy. Brzmi banalnie? A jednak! Okazuje się, że to nie jest takie proste, łatwe i oczywiste. Dzieci potrzebują kogoś, kto uwierzy, że

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.