5 kluczy do szczęśliwej miłości – na Walentynki od Brainy!

Udostępnij

Uwaga, prezent na Walentynki od Brainy. Klucz do szczęśliwej miłości. Odważysz się przeczytać? A może odważysz się zastosować?

Mindfulness (Uważność) to podejście do życia, które pomaga być bardziej otwartym, współczującym i samoświadomym. Poprzez odrzucenie negatywnych, osądzających myśli, pozwala być bardziej obecnym, uważnym, skupionym na tym, co tu i teraz. Czy pomaga w miłości? O tym w poniższym tekście.

Badania opublikowane w Journal of Human Sciences and Extension wspierają tezę, iż ludzie z wyższym poziomem uważności mają większe szanse stworzyć bardziej szczęśliwe i bardziej satysfakcjonujące relacje.

Przyczyny takiego stanu rzeczy znaleźć można w tym, jak praktyka  uważności wpływa na nasz mózg. Oto 5 rodzajów takiego wpływu, który pomaga stworzyć szczęśliwy, pełen miłości związek.

1. Uważność pomaga nam być bardziej obecnym.

Większość z nas wie, jak frustrująca może być rozmowa z partnerem, który stale sprawdza messangera, skroluje facebooka lub którego uwaga skupia się na problemach z własną pracą. (ja i żona mamy tę samą pracę, więc jest nam łatwiej). Uważność zmienia obszary mózgu związane z kierowaniem uwagi i skupienia, dlatego może pomóc nam skierować uwagę na to, co mówi nasz partner lub na to, co czuje i czego potrzebuje. Może pomóc nam być bardziej kochającymi i obecnymi w naszych relacjach, co buduje intymność i sprawia, że nasze relacje są szczęśliwsze, a my czujemy większe przywiązanie do partnera.

2. Uważność obniża negatywną reaktywność emocjonalną.

Badania pokazują, że praktyka uważności przez 8 do 10 tygodni zmienia obszary mózgu odpowiedzialne za regulację emocji. Ciało migdałowate jest małą częścią śródmózgowia, która przełącza mózg w tryb „walki/ucieczki”. W tym stanie zaczynamy postrzegać partnerów jako zagrożenie dla naszego dobrego samopoczucia lub autonomii. Automatycznie więc wyłączamy się emocjonalnie lub zaczynamy atakować słowem, czy nawet czynem. Uważność zmniejsza objętość ciała migdałowatego. W konsekwencji ma ono mniej siły, aby porwać nas w tryb „zagrożenia”. To może pomóc parom zredukować liczbę destrukcyjnych kłótni lub zmniejszyć dystans emocjonalny.

3. Uważność poprawia regulację emocji.

Badania pokazują, że praktyka uważności wzmacnia korę przedczołową i poprawia łączność między korą przedczołową a ciałem migdałowatym. Kora przedczołowa jest centrum wykonawczym mózgu i może wysłać komunikat do ciała migdałowatego z informacją, że wszystko jest w porządku, można się wyluzować i zatrzymać reakcję obronną. Więc nawet kiedy czujemy, że to przestaje mieć sens lub mamy ochotę odejść, kiedy partner wciąż chce nam coś powiedzieć, dzięki praktyce mindfulness jesteśmy w stanie powiedzieć: „Dość, to droga donikąd”  i uniknąć całkowitego zamknięcia się na partnera.

4. Uważność zwiększa samoświadomość

Uważność prowadzi również do zmian w przedniej części kory obręczy, co wiąże się z naszą samoświadomością i zarządzaniem emocjami. Dlatego uważność może pomóc nam zauważyć, kiedy działamy w niezdrowy sposób, i skierować uwagę z powrotem na to, jak chcielibyśmy działać i jakie są nasze podstawowe wartości. Pomoże nam to powstrzymać impuls do działania destrukcyjnego lub manipulacyjnego. Może ci pomóc zmienić zdanie i porzucić pomysł włamania do komputera partnera.

5. Uważność czyni nas bardziej empatycznymi.

Zmienia także wyspę, część mózgu związaną z empatią i współczuciem. Pomoże nam to lepiej zrozumieć perspektywy i emocje naszych partnerów oraz okazywać im więcej współczucia. Kiedy podchodzimy do naszych partnerów ze współczuciem, a nie ze złością, może to poprowadzić rozmowę w pozytywnym kierunku. Współczucie pomaga nam również okazywać miłość i ciepło partnerowi, a to z kolei buduje intymność. Uważność to otwartość na partnera, a nie unikanie kontaktu.

Wszyscy chcemy szczęśliwych relacji, ale niewielu z nas zna klucze do satysfakcji z relacji. Zamiast skupiać energię na narzekaniu lub próbie zmiany partnera, podejmijmy praktykę uważności. A może zapiszmy się razem na kurs i sprawdźmy, jak pomoże nam to być bardziej obecnym, kochającym i dojrzałym emocjonalnie dorosłym. A dzieci? Można przygotować do budowania szczęśliwych relacji poprzez kurs Brainy Mondfulness i od razu pomóc uniknąć niepotrzebnych emocjonalnych pułapek.

Szczęśliwych Walentynek!

Źrodło: Melanie Greenberg, Ph.Dhttps://www.psychologytoday.com/us/blog/the-mindful-self-express

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?