Franczyza – czym jest i jak działa?

Franczyza

Udostępnij

Na wstępie warto wyjaśnić czym właściwie jest Franczyza?

Franczyza jest to system sprzedaży towarów usług lub technologii. System ten oparty jest na ścisłej współpracy pomiędzy dwoma firmami, które są od siebie niezależne prawnie i finansowo. Istotnym elementem tej współpracy jest umowa franczyzowa – czyli ustalenie praw i obowiązków związanych z działalnością w tym systemie. Zyskujemy dzięki temu m.in. takie korzyści jak: know how (sprawdzona wiedza jak prowadzić działalność w ramach franczyzy), znaki towarowe (marka), wsparcie przy prowadzeniu działalności. Według raportu o franczyzie w Polsce 2018, Polskiej Organizacji Franczyzodawców, rynek franczyzowy w Polsce odnosi rekordowe wzrosty. “W samym 2017 roku przybyło ponad 4,3 tys. sklepów i punktów usługowych na licencji. To rekord.” – możemy przeczytać w raporcie.

O franczyzodawcy słów kilka.

Franczyzodawca jest podmiotem/stroną udzielającą licencji na korzystanie z całego systemu. Zarządza całą siecią jednostek franczyzowych, przekazuje know how, udziela wsparcia w zakresie prowadzenia placówki i marketingu. I tutaj nasuwa się pytanie, jak to wygląda w naszym przypadku?

Otrzymasz know-how Brainy, pełne doradztwo, szkolenia, marketing, oprogramowanie, stronę internetową i wiele innych. Ponadto prowadzimy również własną placówkę w Częstochowie. Zaczynaliśmy jako pojedyncza jednostka franczyzowa i to właśnie sukces naszej placówki zadecydował o ściślejszej współpracy z Brainy Child Learning. Brainy to ponad 700 placówek franczyzowych na całym świecie. Wierzymy, że każde dziecko jest wyjątkowe.

Franczyzobiorca – jakie są jego obowiązki?

Wchodząc w franczyzę otrzymujesz tak naprawdę przepis na biznes z pełnym wsparciem. W związku z tym na samym początku musisz być gotów do zainwestowania we własną placówkę. Trzeba się liczyć z opłatą licencyjną i tzw. royalty, wynajęciem lokalu (w przypadku gdy go nie masz) i przystosowaniem go wg. zaleceń franczyzodawcy. Potrzebny też będzie czas na prowadzenie szkoły Brainy – w naszym przypadku przynajmniej 4 godziny dziennie.

Jaki obowiązki czekają mnie jeśli zostanę partnerem Brainy?

Jak już napisaliśmy wcześniej – jest to czas. Posiadanie własnego lub wynajmowanego lokalu od 70m2. Sugerujemy 2 sale do nauki, toaleta, recepcja oraz przystosowanie ich wg. naszych zaleceń. Jest to m.in. zielona wykładzina, zielone zasłony, białe ściany, komputer, rzutnik itd. Przede wszystkim musisz lubić pracę z dziećmi i mieć pozytywne nastawienie. Następnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty licencyjnej i franczyzowej.

Jaki są rodzaje franczyzy?

Istnieje kilka rodzajów franczyzy. Tak na prawdę co marka to indywidualny ich podział. Najłatwiej będzie wyróżnić rodzaje w zależności od zakresu terytorialnego opierając się na naszym przykładzie.

Pojedyncza jednostka franczyzowa – jest to tylko jedna jednostka i nie zapewnia wyłączności np. na większe miasto (np. powyżej 250tys mieszkańców).

Franczyza na dane terytorium – może być to wyłączność na otwieranie palcówek w danym mieście. Franczyza terytorialna może obejmować np. całe województwo.

Master franczyza – franczyzobiorca, który jest upoważniony do powoływania swoich sub-franczyzobiorców.

Umowa franczyzy – niezbędne kroki przed jej podpisaniem.

Przed zdecydowaniem się nad podpisaniem umowy franczyzy należy zobaczyć działającą placówkę. W tym celu zapraszamy do Częstochowy do naszej głównej siedziby, gdzie zaprezentujemy Państwu funkcjonującą szkołę Brainy. Opowiemy wtedy o dalszych szczegółach podjęcia z nami współpracy. Dobrą praktyką jest też wysyłanie wzoru umowy franczyzowej do przeczytania.

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?