Czym jest uważność i dlaczego dzieci jej potrzebują?

medytacja dziecko

Udostępnij

Z trudnościami mierzymy się już od momentu narodzin. Niemowlęta są głodne i zmęczone. Małe dzieci uczą się podstawowych czynności, łapią pierwsze słowa, stawiają pierwsze kroki…. a potem, wraz z okresem dojrzewania jest jeszcze bardziej pod górkę. To właśnie dorastanie kosztuje każde dziecko wiele stresu. Dlaczego warto, by i dzieci cieszyły się chwilą obecną i jak w tym pomaga trening uważności?

Na każdym etapie rozwoju uważność może być użytecznym narzędziem, który pomaga w zmniejszania lęku i promowania szczęścia. Uważność: prosta technika, która kładzie nacisk na zwracanie uwagi na chwilę obecną w sposób akceptujący, nie oceniający, stała się popularną praktyką głównego nurtu w ostatnich dziesięcioleciach. To praktyka stosowana w korporacjach, a ostatnio też w szkołach.

Mindfulness to nie jest żadna wyjątkowa ideologia, to po prostu zatrzymanie się w celu dostrzeżenia tego wszystkiego, co związane jest z naszym życiem. Niby tak zwyczajne, a niestety tak rzadkie we współczesnym, zaganianym świecie.

Czym skorupka za młodu…

Może się Wam wydawać, że technika uważności może być stosowana tylko u dorosłych. W końcu ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której przykuwamy uwagę dziecka na dłuższą chwilę. A jednak! Jak dowodzą naukowcy, dzieci, które ćwiczą technikę uważności, dużo spokojniej reagują na stres i lepiej radzą sobie ze zmianami nastrojów.

Ci najmłodsi z natury są ciekawi świata i bardzo uważne. Uwielbiają doświadczać otoczenia powoli i wszystkimi zmysłami. Szybko jednak uczą się, że pospiech daje więcej gratyfikacji. Jest więcej bodźców, otoczenie zmienia się błyskawicznie. Efekt? Rozkojarzenie i nerwowość.

„Dla dzieci uważność może przynieść ulgę z wszelkich trudności, jakie napotykają w życiu” – powiedziała Annaka Harris, trenerka mindfuless.

Wszystko zaczyna się w mózgu

Część powodów, dla których uważność jest tak skuteczna dla dzieci, można wyjaśnić sposobem, w jaki rozwija się mózg. Podczas gdy nasze mózgi cały czas się rozwijają, połączenia w obwodach przedczołowych są tworzone w najszybszym tempie w dzieciństwie. Uważność, która promuje umiejętności kontrolowane w korze przedczołowej, jak ostrość i kontrola poznawcza, może zatem mieć szczególny wpływ na rozwój umiejętności, w tym samoregulacji, osądu i cierpliwości w dzieciństwie.

Uważność nie jest czymś, co można zlecić na zewnątrz. Dla rodziców i opiekunów najlepszym sposobem na nauczenie dziecka uważności jest praktyka.

Oczywiście bycie rodzicem jest niesamowicie stresującym doświadczeniem samym w sobie. Dla tych, którzy wychowują dzieci, praktykowanie ćwiczeń uważności – a najlepiej praktykowanie medytacji uważności nawet przez kilka minut dziennie – może być głęboko korzystne, pozwalając opiekunom nie tylko dzielić się umiejętnościami szczęścia i akceptacji z nowym pokoleniem, ale także lepiej dbać o sami w tym samym czasie.

Co mindfulness daje dzieciom? To umiejętność zwolnienia, wyciszenia, zrozumienia, że emocje są naturalną częścią naszego życia. To także szansa na polepszenie relacji z rówieśnikami, poprawa koncentracji i pamięci. Co ważne? Technika uważności obejmuje też rodziców. „Zamiast przewijać wiadomości e-mail, odłóż urządzenie i bądź w pełni obecny i uważny”. To dobre przesłanie na dziś.

Chcesz sprawdzić, jak ćwiczyć koncentrację w praktyce?


W Brainy jesteśmy innowatorami w rozwoju ludzkiego mózgu. Wierzymy, że główne korzyści płynące z uczestnictwa w kursie Brainy to: wzrost poziomu IE dziecka, poprawa wyników w nauce, zwiększona kontrola emocji dziecka, zwiększona efektywność mózgu dziecka, lepsza pamięć i przypominanie oraz wzrost poczucia wartości i pewności siebie.

ZOBACZ, JAK PROGRAM DZIAŁA W PRAKTYCE I UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?