Mógz i jedzenie

Udostępnij

Nasz mózg jest tym, co jemy! My jesteśmy tym, czym jemy. Te pokarmy wspierają rozwój mózgu!

Chcesz, by Twoje dziecko lepiej radziło sobie w szkole?  Jeanie Davis radzi – przyjrzyj się jego diecie. Dlatego dziś skupimy się na świadomym odżywianiu.

Niektóre składniki mogą wspierać rozwój mózgu dziecka, a także poprawić jego koncentrację (tutaj przeczytacie też o metodach wspierających pamięć dziecka: https://brainypolska.com/jak-poprawic-pamiec-twojego-dziecka/).

W rzeczywistości nasz mózg jest bardzo „głodnym” narządem, pierwszym, który „wchłania” składniki odżywcze – wyjaśnia Bethany Thayer, dietetyk i rzecznik Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego (ADA).

„Daj ciału niezdrowe jedzenie, a mózg z pewnością będzie cierpieć”

Nasz mózg jest w 60 proc. zbudowany z tłuszczów. To właśnie kwasy tłuszczowe odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ uczestniczą w procesie budowania komórek. Są niezbędne zwłaszcza u dzieci w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju mózgu. Wystarczy 2 razy dziennie podać dziecku w zupie, by dostarczyć organizmowi niezbędne składniki oraz umożliwić wchłoniecie witamin, jak A, D, E i K, które rozpuszczają się tylko w tłuszczach (!)

Bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych są ryby – a szczególnie łosoś. DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy) to niezbędne składniki budulcowe organizmu. Ryby polepszają pamięć, są dobre dla prawidłowej pracy serca i naczyń krwionośnych.

Co ciekawe, dzieci, których dieta jest bogata w kwasy tłuszczowe wypadają znacznie lepiej w testach na logikę.

Inne produkty bogate w kwasy omega-3:nasiona lnu, olej sojowy, masło, mgdały, orzechy czy pestki dyni.

Łosoś czy tuńczyk?

Tuńczyk także jest również źródłem kwasów omega-3, jednak nie tak bogatym, jak łosoś – mówią dietetycy.

Tuńczyk jest zdecydowanie dobrym źródłem chudego białka, ale ponieważ jest tak chudy, nie ma zbyt dużo kwasów omega-3, w przeciwieństwie do łososia.

Zamiast kanapek z pastą z tuńczyka, przygotuj więc dziecku sałatkę z łososia. Podawaj mu pełnoziarniste pieczywo – które także jest pokarmem „mózgowym”.

Smacznego! I jeśli czujesz się głodny wiedzy  – możesz sprawdzić, jak trenować swoją pamięć – na przykład metodą Brainy!

 

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?