Inteligencja Emocjonalna (EQ) – Co to jest?

Czym jest inteligencja Emocjonalna? Dowiesz się z tego wpisu.

Udostępnij

Ten rodzaj inteligencji, choć nie wyznacza poziomu naszego IQ, jest niezwykle istotny dla funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest inteligencja emocjonalna i czy jesteśmy w stanie się jej nauczyć?

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób – zwana Inteligencją Emocjonalną (EQ)  – stała się ostatnimi czasy  kategorią nie mniej istotną w życiu i karierze niż tradycyjnie rozumiana inteligencja, znana pod pojęcie IQ. Inteligencja emocjonalna to zestaw bardzo istotnych kompetencji społecznych i emocjonalnych, w skład których wchodzą:

  • samoświadomość – czyli wiedza o swoich stanach emocjonalnych,
  • adekwatna samoocena – świadomość swoich ograniczeń, możliwości, to również doświadczanie własnej osoby niezależnie od sądów innych ludzi,
  • samoregulacja/samokontrola – panowanie nad swoimi emocjami, nieuleganie impulsom, czyli świadome reagowanie na świat zewnętrzny.

Natomiast jeśli chodzi o kompetencje związane z relacjami z innymi ludźmi, możemy mówić o:

  • empatii – czyli rozumieniu stanów innych osób, w poszczególnych sytuacjach; to także zdolność odczuwania i rozumienia relacji społecznych,
  • asertywności – posiadaniu i wyrażaniu własnego zdania, nawet wbrew większości,
  • perswazji – umiejętności wzbudzania u innych określonych zachowań i reakcji,
  • przywództwie – zdolności do generowania pomysłów oraz angażowania w nie innych,
  • współpracy – zdolności do współdziałania z innymi, zespołowego wykonywania zadań, umiejętności pracy nad osiągnięciem wspólnych celów.

Psychologowie czy badacze karier skutecznych managerów zwracają uwagę na fakt, iż receptą na szczęśliwe i skuteczne życie coraz częściej jest dobrze rozwinięta inteligencja emocjonalna.

Inteligencja niezbędna w codziennym życiu

Każdy z nas niejednokrotnie przekonał się, że umiejętność nazywania i identyfikowania stanów emocjonalnych ma ogromy wpływ na nasze życie. Nic dziwnego, bo już od dnia narodzin żądzą nami emocje.

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

Tyle osób teraz: 10
wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?