Inteligencja Emocjonalna (EQ) – Co to jest?

Czym jest inteligencja Emocjonalna? Dowiesz się z tego wpisu.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ten rodzaj inteligencji, choć nie wyznacza poziomu naszego IQ, jest niezwykle istotny dla funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest inteligencja emocjonalna i czy jesteśmy w stanie się jej nauczyć?

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Zdolność rozpoznawania uczuć własnych oraz uczuć innych osób – zwana Inteligencją Emocjonalną (EQ)  – stała się ostatnimi czasy  kategorią nie mniej istotną w życiu i karierze niż tradycyjnie rozumiana inteligencja, znana pod pojęcie IQ. Inteligencja emocjonalna to zestaw bardzo istotnych kompetencji społecznych i emocjonalnych, w skład których wchodzą:

  • samoświadomość – czyli wiedza o swoich stanach emocjonalnych,
  • adekwatna samoocena – świadomość swoich ograniczeń, możliwości, to również doświadczanie własnej osoby niezależnie od sądów innych ludzi,
  • samoregulacja/samokontrola – panowanie nad swoimi emocjami, nieuleganie impulsom, czyli świadome reagowanie na świat zewnętrzny.

Natomiast jeśli chodzi o kompetencje związane z relacjami z innymi ludźmi, możemy mówić o:

  • empatii – czyli rozumieniu stanów innych osób, w poszczególnych sytuacjach; to także zdolność odczuwania i rozumienia relacji społecznych,
  • asertywności – posiadaniu i wyrażaniu własnego zdania, nawet wbrew większości,
  • perswazji – umiejętności wzbudzania u innych określonych zachowań i reakcji,
  • przywództwie – zdolności do generowania pomysłów oraz angażowania w nie innych,
  • współpracy – zdolności do współdziałania z innymi, zespołowego wykonywania zadań, umiejętności pracy nad osiągnięciem wspólnych celów.

Psychologowie czy badacze karier skutecznych managerów zwracają uwagę na fakt, iż receptą na szczęśliwe i skuteczne życie coraz częściej jest dobrze rozwinięta inteligencja emocjonalna.

Inteligencja niezbędna w codziennym życiu

Każdy z nas niejednokrotnie przekonał się, że umiejętność nazywania i identyfikowania stanów emocjonalnych ma ogromy wpływ na nasze życie. Nic dziwnego, bo już od dnia narodzin żądzą nami emocje.

Na blogu

Bez kategorii

Rodzicu, zadbaj o siebie – zadbasz o dziecko!

Chcesz być lepszym rodzicem? Nie zapomnij zadbać o siebie. Jeśli chodzi Ci po głowie myśl typu „w 2020 będę lepszym rodzicem” mamy małą adnotację – chcesz być lepszy w swojej roli? To zadbaj o siebie. Poniżej krótka historia w ramach inspiracji. Kiedy Emily

Czytaj więcej »
Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?