Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

#HappyShivratri

🌅Maha Shivratri dosłownie tłumaczy się jako „wielka noc Shivy”. To hinduskie święto obchodzone głównie w Indiach i Nepalu, ku czci Shiwy – bardzo ważnego bóstwa w kulturze hinduskiej.

✅Istnieje wiele legend związanych z tym dniem. Według jednej z nich, gdy myśliwy długo nie mógł znaleźć żadnej zwierzyny podczas polowania w lesie, zaczaił się na gałęzi drzewa ananasowego i czekał.

Aby zwabić 🦌 jelenia, zrzucał na ziemię liście, nieświadomy, że pod drzewem jest Shiva Lingam. Shivie spodobała się cierpliwość i zaangażowanie, z jakimi myśliwy starał się zwabić jelenia, dlatego objawił się mu i pobłogosławił mądrością. ▶️ Od tego dnia łowca przestał jeść mięso.

💚Inna legenda głosi, że po tym, jak Ziemia stanęła w obliczu nieuchronnego zniszczenia, bogini Parvati zobowiązała się wraz z bożkiem Shivą do uratowania świata. Zadowolony z jakości i ilości modlitw kierowanych do niego, Shiva zgodził się uratować świat pod warunkiem, że ludzie czcić go będą z oddaniem i pasją. Od tej pory, ta noc stała się znana jako Maha Shivratri i ludzie zaczęli wielbić Shivę z wielkim entuzjazmem.


🌳Niektóre z wierzeń mówią, że to dzień Shiwy, ponieważ wierzono, że jest to odpowiedź udzielona przez niego, gdy bogini Parvati zapytała go o jego ulubiony dzień.
Maha Shivratri to hinduski święto, obchodzone przez wyznawców hinduizmu w Indiach. Ludzie często poszczą w nocy, śpiewają hymny pochwalne dla Shivy. 🥛🍵🍃Świątynie hinduskie w całym kraju ozdobione są światłami i kolorowymi dekoracjami. W ofierze Shivie składa się liście ananasa, zimną wodę i mleko, gdyż powszechna jest wiara, że to ulubione jego potrawy.
🌳Uważa się, że post i modlitwy tej nocy są źródłem szczęścia i powodzenia życiowego. Najpopularniejsze obchody Maha Shivratri odbywają się w Ujjain, uważanym za miejsce zamieszkania Shivy. W mieście urządzane są wielkie procesje, a ludzie gromadza się na ulicach, aby choć na chwilę ujrzeć czcigodnego bożka Shivę.

Na blogu

Bez kategorii

Rodzicu, zadbaj o siebie – zadbasz o dziecko!

Chcesz być lepszym rodzicem? Nie zapomnij zadbać o siebie. Jeśli chodzi Ci po głowie myśl typu „w 2020 będę lepszym rodzicem” mamy małą adnotację – chcesz być lepszy w swojej roli? To zadbaj o siebie. Poniżej krótka historia w ramach inspiracji. Kiedy Emily

Czytaj więcej »
Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?