Mózg - myślenie

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Neurolog i psycholog Judy Willis opisuje, w jaki sposób mózg rozwija umiejętność krytycznego myślenia.

Pytanie na początek: czy wiedziałeś, że za pomocą myśli możesz zmieniać swój mózg? Wyobraż sobie, że odpowiednimi ćwiczeniami możesz nadal nad nim pracować. O tym, jak bardzo jest to elastyczny organ, niech zaświadczy ten przykład:

Badania pokazały, że pewne funkcje w mózgu zmieniają się w zalezności, jak korzystamy z tego organu. Co więcej, samo wyobrażanie sobie określonych czynności także przekłada się na rezultaty. Z punktu widzenia mózgu nie ma przecież różnicy, czy dane czynności były faktycznie wykonane, czy zamknęły się one w sferze wyobrażeń.

W przypadku osoby, która grała na pianinie i tej, która tylko wyobrażała sobie grę nastąpiły te same zmiany w organie mózgowym.

 Dzieje się tak, dlatego, że sieci neuronowe wyższego rzędu przechodzą najdynamiczniejszy rozwój w ciągu pierwszych lat szkolnych. Ważne jest, by poza standardowymi zajęciami, rozwijać kompetencje miękkie.

W szkole dzieci operują często na „twardych”, ale brakuje już czasu, by popracować nad ich koncentracją. Młody żak nie jest też świadom, jak wykorzystać zdobywane informacje do własnych celów.

Tymczasem to twórcze zajęcia, praca zespołowa, nauka przez zabawę to jest ten moment, w którym dziecko dostaje wiedzę opakowaną w szerszy kontekst. Podczas gier i zabaw wiedza jest bowiem „narzędziem”, które pozwoli mu dojść do rozwiązania i wygrać w rozgrywce, w której grają.

Nie zapominajmy, że dziecko wyrośnie na przyszłego pracownika.  Jeśli uczniowie nie mają możliwości rozwinięcia umiejętności kognitywnych, nie rozwiną rozumu, logiki, twórczego rozwiązywania problemów. [Zobacz, jak metoda Brainy może Ci w tym pomóc]

Bez tych cech nie będą w stanie konkurować na globalnym rynku pracy. Zamiast tego, najlepsze oferty pracy otrzymają kandydaci, którzy analizują informacje.

Dlaczego tak ważne jest, aby rozwijać i poprawiać zdolność koncentracji?

Osiągnięcie perfekcji w umiejętności koncentracji wymaga – jak każda umiejętność – systematyczności w treningu i ćwiczeniach. Zapomnij więc o wszystkich swoich wymówkach, jeśli nie masz czasu lub jesteś zbyt zajęty.

Kilkanaście minut ćwiczeń dziennie pomoże Tobie, pomoże Twojemu Dziecku w osiąganiu najważniejszych celów i realizacji planów. Czy nie warto zainwestować w to odrobiny wolnego czasu?

Na blogu

Bez kategorii

Od zaufania do pewności siebie!

Jest coś, co sprawia, że wzrasta pewność siebie u najmłodszych. Co? To proste! Dzieci muszą wiedzieć, że my – dorośli im ufamy. Brzmi banalnie? A jednak! Okazuje się, że to nie jest takie proste, łatwe i oczywiste. Dzieci potrzebują kogoś, kto uwierzy, że

Czytaj więcej »
Bez kategorii

Jej wysokość nuda!

To prawda, że nie ma najlepszej reputacji. Wbrew powszechnym stereotypom jest jednak niezwykle potrzebna. Jej wartość trudno przecenić. Efektywnie poprowadzona może skutkować rozwojem kreatywności i wieloma nieszablonowymi pomysłami, może stać się wiernym sprzymierzeńcem rozwoju, stymulantem i motywatorem twórczego myślenia.  O czym mowa? O

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.