Przed erą nowych technologii czytanie było jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu wolnego. Kiedy dzieci są dość małe, rodzicom łatwiej jest wyrobić w nich nawyki czytelnicze. Sytuacja komplikuje się w okresie dojrzewania. Wówczas nasza pociecha jest coraz bardziej niezależna (także czasowo) i często woli relaksować się przy ekranie monitora.
Co więcej, dobrze wiadomo, że zaszczepienie tego nawyku w umyśle małego dziecka ma ogromne znaczenie. Wtedy bowiem zyskuje wystarczająco dużo czasu, by przepracować to, jakie książki go interesują. Co zyskuje? Czytanie przekłada się na lepszą koncentrację, rozumienie języka, udoskonalenie słownictwa, entuzjazm do nauki.
Zanim więc podasz telefon swojemu maluchowi, wypróbuj te proste, ale skuteczne sposoby. Pomogą one przekonać Twoje dzieci, jak wiele radości mogą czerpać z czytania książek. Proponujemy kilka gier, które mogą być dobrą zachętą:
Zacznij od siebie
Dziecko powtarza zachowania rodziców. Jeśli więc Twoja pociecha będzie Cię widzieć z książką czy gazetą łatwiej jej będzie wprowadzić dobre nawyki do swojego życia.
Podobnie rzecz ma się z korzystaniem z telefonów komórkowych. Zerkasz częściej do smarfona niż książki? Nie dziw się, że te zainteresowania podzieli dziecko.
Wyrabianie w dzieciach nawyków czytelniczych pociąga za sobą konieczność przeczytania im bajki na dobranoc. Jeśli jednak porzucisz ten nawyk lub przestaniesz troszczyć się o utrzymanie tej rutyny – czy to będą czytać samodzielnie – uznają to za moment, w którym warto przestać to robić, co nie jest prawdą.
Jeśli chciałbyś, aby czytanie było czymś, co Twoje dziecko naprawdę kocha i nadal robi w swoim życiu, musisz poświęcić trochę czasu, by mu pomóc pokochać tę pasję.
Wielu badaczy twierdzi, że głos rodzica lub członka rodziny, który im czytał, pobudził ich zainteresowanie większym przemyśleniem i ostatecznie zaczęli czytać książkę samodzielnie. Jeśli jesteś pracującym rodzicem i nie możesz normalnie poświęcić czasu swoim dzieciom, może to być najbardziej intymny sposób na spędzenie czasu razem z dziećmi.
Pomyśl o kreatywnych sposobach na wyciąganie wniosków czytelniczych. Możesz zapytać swoje dziecko, gdzie historia dotarła w książce, co mu się podobało w książce lub bohaterach, jakie rodzaje książek ogólnie lubią, itd. Tego typu uwagi sprawiają, że dzieci poczują, że jest miejsce na dyskurs, który odgrywa istotną rolę w kontynuowaniu czytania samodzielnie.
Twórz skojarzenia i wspomnienia podczas czytania
Pozwól swoim dzieciom znaleźć piękno w małych uwagach, notatkach lub listach, które możesz do nich napisać na temat różnych wydarzeń z życia.
Pozwól im zdecydować o wyborze
Pewnie chciałbyś, by dzieci zachwycały się Szekspirem czy Sienkiewiczem, ale prawdopodobnie nie będzie to ich pierwszy czytelniczy wybór. Twoja pociecha ma prawo sięgać po takie lektury, które sama uzna za interesujące. Jeśli jest to komiks o ich ulubionym superbohaterze lub thriller kryminalny, pozwól mu zacząć zgłębiać właśnie ten temat.