koncentracja

Udostępnij

Dziś trochę o koncentracji. Czym jest koncentracja i jak osiągnąć pożądany stan aktywnej koncentracji, która pomaga żyć, uczyć się i osiągać sukcesy. Właściwie to jest niezbędna. I czy się różni od też fajnej koncentracji pasywnej.

Koncentracja jest bardzo ważna w życiu każdego z nas i jest jedną z głównych przyczyn sukcesu lub porażki we wszystkich dziedzinach życia. Większości z nas trudno jest skupić umysł. Są jednak momenty, kiedy się to udaje całkiem nieźle. Jest to jedna stan koncentracji biernej. O co chodzi z tą bierną koncentracją?

Czy czytając fascynującą książkę zdarza Ci się czasami zapominać o wszystkim innym i dać się tej książce całkowicie pochłonąć?  Albo kiedy oglądasz dobry film lub serial na Netflixie cza zdarza Ci się czasem zapomnieć o obowiązkach, pracy domowej, czy nawet o głodzie? Kiedy angażujesz się w aktywność, którą bardzo lubisz, czy zapominasz o czasie i wydaje się, że mija ona bardzo, bardzo szybko? Zbyt szybko…

 

W takich momentach możesz ignorować myśli, hałasy, ludzi, ból i problemy. To tak, jakby aktywność, w którą się angażujesz, przyciągała całą twoją uwagę, bez żadnego wysiłku z twojej strony. To jest właśnie pasywna, czyli bierna koncentracja. To znaczy automatyczna aktywność umysłu, inicjowaną czynnikami zewnętrznymi. Dowodzi, że nawet ludzie, którzy twierdzą, że nie mogą się skoncentrować, faktycznie mogą i koncentrują się. Jednak to nie wystarczy. Do pełni szczęścia trzeba jednak czegoś więcej.

Czego?

Planowanie, uczenie się, robienie czegoś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś, wykonywanie zadań, które wykonać musisz, a który nie do końca lubisz wymaga uwagi i skupienia.  Przygotowanie do egzaminu, robienie czegoś, do czego nie jesteś przyzwyczajony i medytacja, również wymaga skupienia uwagi. We wszystkich tych przypadkach trudno jest skupić umysł. Czasem jest to sprawa kluczowa, od której zależy wiele. Jak spotkanie z przyjaciółmi, czy impreza.

Kiedy robisz coś, co zrobić musisz, ale nie lubisz, prawdopodobnie masz ogromne trudności ze skupieniem. Może to być gonitwa myśli w głowie, milion innych rzeczy koniecznie i już. A jedna zadanie wymaga, abyś aktynie skupił umysł, który jest wciąż  rozproszony. Koncentracja na jednej myśli, zadaniu lub aktywności wymaga uwagi, siły woli i wytrwałości. Jest to świadomy akt, a ty musisz ciągle przywoływać swój umysł z powrotem do tematu lub aktywności, na której się skupiasz. To właśnie jest aktywna koncentracja. W przeciwieństwie do koncentracji biernej, aktywna koncentracja wymaga wysiłku i świadomej uwagi.

 

Koncentracja pasywna jest dość powszechna i jest działaniem automatycznym. Dzieje się tak, gdy angażujesz się w czynności, które kochasz robić, lub istnieje jakiś czynnik zewnętrzny, który całkowicie przyciąga twoją uwagę. W takich przypadkach to nie Ty kontrolujesz swoją uwagę, ale to aktywność lub czynnik zewnętrzny  to robi.

No i co?

To trudne, ale umysł można wytrenować, aby potrafił samodzielnie i na zawołanie, kiedy trzeba przechodził w stan aktywnej koncentracji. Kilka minut ćwiczeń koncentracyjnych każdego dnia, rozwinie zdolność skupienia umysłu na zadaniu, myśli lub idei, nawet bez wysiłku. Będziesz mógł skupić się na jednej myśli lub temacie, bez rozpraszania się, nawet przez bardzo długi czas. Zaoszczędzić mnóstwo czasu i osiągnąć bardzo dużo, kiedy rozwiniesz aktywną koncentrację i nauczysz swój umysł aktywnej koncentracji.

Spróbuj Brainy…

 

autor: Remez Sasson: https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/passive-concentration-versus-active-concentration/

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?