Rozważnie czy romantycznie, czyli jak miłość wpływa na mózg?

Miłość

Udostępnij

Czy wiesz, że miłość to jedno z najbardziej złożonych zjawisk wpływających na organizm i funkcjonowanie człowieka? I choć większość z nas myśli, że za uczucia odpowiedzialne jest wyłącznie serce, to jednak wiemy to już na pewno – mózg odgrywa tutaj bardzo ważną rolę!

Dowody? Oto one!

Zakochanie wywołuje w mózgu szereg reakcji chemicznych, które wpływają na nasze zachowanie. Uczucie euforii, przywiązania czy tak charakterystyczne „motyle w brzuchu” to zaledwie część odpowiedzi naszego organizmu na sygnały wysyłane przez mózg.

Gdy się zakochujemy, w mózgu zaczyna równolegle pracować 12 różnych regionów. Uwalniają się substancje chemiczne wywołujące euforię (np.  dopamina, oksytocyna, adrenalina czy wazopresyna). Szczęcie bywa więc definiowalne!

Zakochanie wpływa też na zaawansowane funkcje poznawcze. To jak przedstawiamy sobie coś w umyśle, jak sobie pewne rzeczy wyobrażamy, jak działa nasze myślenie mataforyczne, ma zatem naukowe podstawy.

Obserwując procesy, jakie zachodzą w organizmie w stanie zakochania, można powiedzieć, że jest to chemiczno-biologiczna reakcja łańcuchowa złożona z wielu elementów.

Jedno wiemy więc na pewno – zakochany mózg produkuje substancje, które wpływają na nasze emocje i nastroje.

Na blogu

Kurs Brainy
Blog

Czy warto trenować mózg?

Na początek krótki test z fizjologii – Czy znasz podstawowe cechy treningu mózgu? Czy masz świadomość, że robiąc trening mózgu zapewniasz mu i sobie długie, efektywne życie? Coraz częściej dowody naukowe mówią nam, że możemy radykalnie zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania sprawnym psychicznie i fizycznie

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Odbierz bezpłatnie plik PDF "7 sposobów na poprawę koncentracji"

Zapisz się na bezpłatny newsletter

wysłało do nas zapytanie dotyczące oferty
Tyle osób teraz: 10

Jesteś rodzicem?

Jesteś przedsiębiorcą?