Pozycja lotosu przez cały dzień?

Brainy cytat

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pewnie dla większości z Was mindfulness to pozycja lotosu i medytacja przez cały dzień. Otóż nic bardziej mylnego. Jak już wspomniano praktyka uważności to po prostu skupienie na danej czynności. Bez żadnego nacisku na stroje,  kulturę czy religię.

Praktykujący mindfulness zwracają uwagę na korzyści. Twierdzą, że patrzą na świat z większym optymizmem. Są bardziej obecni i nie mają problemów ze snem.

Jakie jeszcze zalety wiążą się z praktyką uważności? Oto kilka z nich.

Lepsza pamięć i koncentracja.

Naukowcy z Massachusetts General Hospital dowiedli, że regularny trening mindfulness rozwija wyższe funkcje mózgu takie jak pamięć, skupienie i uczenie się. Powstały także naukowe dowody, że Uczniowie, którzy praktykują uważność mają dzięki temu lepsze wyniki w nauce.

Opanowane emocje.

Udowodniono, że osoby ćwiczące uważność potrafią lepiej radzić sobie z emocjami. Takie badania zostały przeprowadzone przez Ortner wraz z jej zespołem. Osoby te są bardziej opanowane. Nie reagują złością na niespodziewane zdarzenie.

  1. Spokojny sen.

Problem ze stresem ma swoje odbicie podczas snu. Praktyka uważności zwiększa poczucie spokoju i bezpieczeństwa, a tym samym daje Nam spokojny sen.

  1. Zmniejszone nadmierne analizowanie.

Nadmierne rozmyślanie, analizowanie i ocenianie danej chwili, sytuacji, wydarzenia to coś, co „uwielbiamy” robić. Nieustannie myślimy o tym co było, co będzie, zamiast skupić się na tym co jest „tu i teraz”. Trening mindfulness, jak potwierdzają badania przeprowadzone przez Chambersa i jego zespół, sprawia, że mamy mniejszą skłonność do analizowania. Efektem tego jest również zmniejszenie objawów depresji.

  1. Większa elastyczność poznawcza.

Elastyczność poznawcza to umiejętność przystosowania swoich myśli i zachowania w stosunku do zmieniających się wydarzeń. Badania pokazują, że praktyka uważności zwiększa myślenie kreatywne, dzięki któremu nasze myśli są bardziej elastyczne.

  1. Lepsza komunikacja.

Kłótnie, konflikty czy nieporozumienia wynikają z ciągłego stresu, który pojawia się w naszych głowach. W chwili, gdy stajemy się bardziej uważni, zmniejszamy stres, a tym samym polepszamy nasze relacje z drugą osobą. Naukowcy przeprowadzili badania wśród par. Dowiedziono, że pary praktykujące mindfulness odczuwały mniejszy stres, lepiej się porozumiewały i były bardziej szczęśliwe.

  1. Zmniejszony lęk.

W życiu często odczuwamy lęk przed tym co będzie. Analizujemy wszystkie rozwiązania. Praktyka uważności sprawia, że odrzucamy niespokojne myśli. Nasz umysł staje się zrelaksowany, zmniejszając poczucie lęku.

  1. Pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Naukowcy z Uniwerystetu Oreagonu dowodzą, że „integracyjny trening ciała i umysłu” poprawia funkcje w mózgu, chroniąc umysł przed chorobą psychiczną.

  1. Pomoc w radzeniu sobie z bólem.

Jak wiadomo pozytywne nastawienie to klucz do wielu drzwi. Jest to również bardzo ważne podczas rehabilitacji bądź terapii. Negatywne nastawienie pacjenta powoduje zwiększenie „odczuwalnego” bólu. Osoby praktykujące uważność nie analizują bólu, tym samym nie dokładają dodatkowych zmartwień. Są skupieni na wykonywaniu danego ćwiczenia i mniej odczuwają ból.

Na blogu

Dorota Zawadzka Brainy
Blog

Dorota Zawadzka ambasadorką Brainy

Od początku wiedzieliśmy, że Brainy Mindfulness Plus to antidotum na bolączki współczesnego świata i najlepsza inwestycja w zrównoważony i harmonijny rozwój dziecka. Cieszymy się, że idea, którą tworzymy, bliska jest także Im – niekwestionowanym autorytetom w kwestii rozwoju najmłodszych. Z ogromną dumą i

Czytaj więcej »
Brainy - Picie wody
Blog

Brainy tworzy Modę na Wodę

🗣 Brainy – to prócz zajęć rozwijających umiejętności poznawcze Dziecka, również program holistycznego podejścia do zagadnień zdrowia, bo zdrowe ciało, to zdrowy i potężny umysł. 🗣Uczymy zasad prawidłowego oddychania oraz nawadniania organizmu, bo picie wody to ogromne korzyści dla organizmu. 💧poprawa sprawności intelektualnej i

Czytaj więcej »
Przewiń do góry

Brainy

Metoda Brainy powstała na bazie
najnowszych osiągnięć naukowych:

 

• Psychologii pozytywnej M. Seligmana,
• Teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera,
• Teorii inteligencji społecznej E. Thorndike’a,
• Teorii inteligencji emocjonalnej D. Golemana
• Neuroedukacji R. Bandlera,
• Teorii flow M. Csíkszentmihályi
• Teorii rozwoju systemów wartości (Dynamika Spiralna) C. W. Gravesa,
• Modelu motywacji 3.0 D. Pink’a.