Intryguje badaczy od lat. U każdego jest inna. Różnorodność dotyczy mechanizmów zapamiętywania i przechowywania informacji. O czym mowa? O pamięci.
Pamięć jest zjawiskiem, która od lat wzbudza szczególne zainteresowanie badaczy. W zapamiętywanie są bowiem zaangażowane sieci neuronowe, które są od siebie odległe. Co więcej – na jakość i trwałość zapamiętywania ma wpływ wiele czynników, m.in. warunki, w jakich przyswajamy nową wiedzę.
Jednak, jak przekonują badacze, zależność pomiędzy różnymi czynnikami a faktem zapamiętywania są o wiele bardziej złożone niż przypuszczano.
Miriam Klein-Flugge z Wydziału Psychologii Doświadczalnej, jedna z autorek badań nad pamięcią i procesem zapamiętywania przekonuje: „Nasze badania pokazują, że mamy w mózgu wiele sieci, które pomagają nam przechowywać zdobytą wiedzę lub skojarzenia, co oznacza, że nawet uszkodzenie jednej części mózgu pozostawi alternatywne mechanizmy uczenia się.Dowiedzieliśmy się również, że część tej wiedzy jest bardzo trwała, a mózg nie zapomina o niej nawet wtedy, gdy staje się ona nieistotna, podczas gdy wiedza uzyskana dzięki alternatywnym mechanizmom uczenia się jest bardziej elastyczna i może być łatwiej zmieniona na nową wiedzę”.